Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
29 квiтня
Завантажити ще

Нова хвиля антисемітизму: як це припинити?

Нова хвиля антисемітизму: як це припинити?

Прояви відкритої ненависті до євреїв в Україні згідно з опитуваннями фіксують не дуже часто. Відповідно до офіційних досліджень, таких випадків за останні два роки – одиниці. Але проблема полягає в тому, що в такі дослідження може не потрапити левова частка ситуацій, які не було «зафіксовано». Наприклад, чи потрапить у цьогорічну статистику інцидент в українському CEO Club, коли кандидату-адвокату неформально відмовили у рекомендаціях, мовляв, особи такої  національності нам не підходять. Не дивлячись на те, що він був готовий виконати формальні вимоги та досить добре знав керівників клубу. Чи зафіксують дослідження побутові прояви антисемітизму, які можливо навіть не дуже усвідомлюються самими українцями? Маю великі сумніви.

Наратив антисемітизму протягом повномасштабного вторгнення активно використовує і наш ворог. Російська пропаганда намагається виставити Україну «дикою» перед західною цивілізацією, і звинувачення в антисемітизмі для цього дуже добре підходять. Наприклад, міністр закордонних справ росії Сергій Лавров заявив, що у Гітлера були предки-євреї, тому Володимир Зеленський (теж єврей за походженням) схожий на Гітлера і є неонацистом.

Чому знову?

Поштовхом до нової хвилі нетерпимості до євреїв у світі стала військова операція «Залізні мечі», яку проводить Ізраїль у Газі та прилеглих районах у відповідь на цілу серію атак ХАМАС проти цивільного населення Ізраїля. Статистика American Jewish Committee (AJC), зокрема по США, підтверджує зв’язок між операцією в Газі та проявами антисемітизму. За даними Антидифамаційної ліги, кількість інцидентів (в тому числі не лише погроз, але й фізичного насильства щодо євреїв) за жовтень 2023 року у США зросла майже у 5 разів порівняно з 2022 роком.

Багато хто досі співчуває палестинським жінкам і дітям, але не бачить терористів з ХАМАС, що стоять за їхніми спинами. В той час, як мирні мешканці потребували допомоги від ООН, місцева влада у Секторі Гази, що складалася більшою мірою з представників ХАМАС, використовувала цю допомогу у своїх цілях – виготовляла зброю та будувала бункери та тунелі під жилими будинками, школами та лікарнями.

Якби не регулярні відеозвіти ізраїльської армії, то, мабуть, медіа подавали б операцію «Залізні мечі» виключно як знищення мирного населення Гази. Тому що картинка боїв у щільній міській забудові з регулярними авіаударами по будівлях, під якими виявлено бункери ХАМАСу, та ще й з відповідними коментарями – дійсно може викликати такий спектр емоцій. В основному, цьому вірять ті, кому і призначені такі меседжі – як футболіст збірної Алжиру Юсеф Аталь з «Ніцци». Він отримав 8 місяців ув’язнення за розповсюдження пропаганди ХАМАС та закликів влаштувати «чорний день» євреям.

Після початку військової операції Ізраїля антисемітизм проявився там, де його взагалі вже не мало б бути. Мова про престижні університети США, які входять до «Ліги плюща», де тривалий час впроваджували політику толерантності до меншин. І от, там на стінах та дошках оголошень почали з’являтися написи про те, що всіх євреїв потрібно вбити, що Ізраїль як держава має бути знищена. Те саме відбувалося онлайн на навчальних платформах, форумах та групах у соцмережах. У деяких випадках (наприклад, у Корнелльському університеті) погрози стосувалися вже конкретних студентів, співробітників та єврейських центрів при університеті. І пізніше виявилося, що це робили інші студенти, які пізніше за це були покарані – як мінімум, їх відраховували з університетів. Низка керівників університетів також були змушені подати у відставку.

Ще один приклад – підтримка Ілоном Маском конспірологічних теорій про єврейську світову змову з метою нашкодити «білій расі». До речі, це йому коштувало втрати чималих рекламних бюджетів для соцмережі Х (колишній Twitter) – загалом, на 75 млн доларів. А виконавчий директор соцмережі Лінда Яккаріно була змушена просити вибачення за таку поведінку власника компанії.

Протидія нетерпимості

Що з цим робити? В принципі, у сучасному світі постправди, пропаганди та фейків неможливо повністю подолати антисемітизм. Але це не означає, що робити взагалі нічого не потрібно.

Один з ключових способів боротьби з антисемітизмом – це освіта. Навчання про традиції, культуру та внесок єврейського народу у світову історію може допомогти зменшити стереотипи та збільшити толерантність. Державні установи, освітні заклади та громадські організації повинні спільно працювати над створенням інформаційних матеріалів та програм, які розкривають шкідливі наслідки антисемітизму та пропагують повагу до культурних та релігійних різноманітностей.

Відмінним прикладом наміру пояснити себе українській спільноті та всім зацікавленим є YouTube канал «Менора», де головний рабин міста Дніпро Шмуель Каменецький разом з іншими відомими в Україні євреями обговорює питання, які цікавлять напевне кожну людину, що мислить.

Іншим важливим аспектом боротьби з антисемітизмом є подальше вдосконалення законодавства. Верховна Рада вже зробила великий крок у цьому напрямку та ввела кримінальну відповідальність за антисемітизм. Тепер важливо, щоб цей закон виконувався на практиці, а не залишився на папері.

Ефективна боротьба з антисемітизмом потребує комплексного підходу, що містить освіту, законодавчі зміни, міжнародну співпрацю та активну участь громадськості. Тільки разом ми можемо забезпечити більш безпечне та толерантне суспільство для всіх його членів.